ОБОВ’ЯЗКОВА РЕГІСТРАЦІЯ ПЛАТНИКОВ ПДВ

ОБОВ’ЯЗКОВА РЕГІСТРАЦІЯ ПЛАТНИКОВ ПДВ

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до  Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон № 71), яким зокрема, внесено зміни щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ.


Так, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн.грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 р. V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку (п. 181.1 ст. 181 р. V ПКУ це означає, що платники єдиного податку, які досягають порогу реєстрації ПДВ, можуть не переходити на ПДВ).

У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 р. V ПКУ (п. 183.2 ст. 183
р. V ПКУ).

Окрім того, згідно із п.п. 6 п. 180.1 ст.180 р. V ПКУ платником ПДВ є особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, визначеної п. 181.1 ст. 181 р.V ПКУ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.

Водночас зазначимо, що правила, встановлені розділом V ПКУ, для добровільної реєстрації особи як платника ПДВ не змінилися.

Крім особи, яка є платником єдиного податку (п. 181.1 ст. 181 р. V ПКУ)» — це означає, що единщики можуть досягати свого обмеження, що перевищує поріг реєстрації ПДВ-шником, и не переходити на ПДВ.

 


Для того, щоб стати платником в обов’язковому порядку ПДВ, заявник повинен подати наступні документи:


  • Заяву за формою 1-ОПП,
  • Заяву за формою 1-ПДВ,
  • Витяг зі статуту
  • Договір аренди офісного приміщення ( приміщення повинно бути у нежилому фонді)
  • Наказ про призначення головного бухгалтера,
  • Ксерокопія паспорту та ІПН головного бухгалтера
  • Належні докази перевищення 1 млн.грн. (без урахування податку на додану вартість) за господарськими операціями, а саме – договори, акти виконаних робіт, видаткові накладні, банківські виписки з рахунку та ін.

Усі документи повинні бути завірені у встановленому законом порядку.

 


Основні джерела, які регулюють питання реєстрації платників ПДВ:


  1. Податковий кодекс України від 01.02.2016 р.
  2. Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість від 14.11.2014 р.  № 1130.
  3. Закон України «Про внесення змін до  Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 1.01.2015р.